Česky English

Dramaturgie+2014


Národní hudba a identita v měnící se společnosti – Česká republika, Norsko a Španělsko

 

Od druhé poloviny 19. století hledali a vyvíjeli skladatelé v řadě evropských zemí výraznou národní hudební řeč, přijímanou doma i v zahraničí jako charakteristický a reprezentativní příspěvek jejich zemí do kánonu evropské klasické hudby. Vznik tzv. „národních“ škol, hledání a vytváření jedinečných kořenů v rámci existujících modelů, patří k nejpozoruhodnějším příběhům novodobé evropské kultury. Po dobu bezmála jednoho sta let je na nich možno sledovat různé modely hledání národního jazyka v hudbě, od zapracovávání postupů folklórních hudebních tradic přes tematickou svázanost s výraznými národními událostmi nebo osobnostmi, až po zneužívání hudby představiteli totalitních států pro účely nejrůznějších forem nacionalismu. Jakkoliv je zřejmé, že proces hledání „národních jazyků“ je v klasické hudbě již po mnoho desetiletí ukončený, příslušnost k „národním školám“ hraje při chápání tvorby skladatelů tohoto období silnou roli dodnes.

 

Česká republika, Norsko a Španělsko reprezentují tři geograficky i historicky zcela rozdílné země, vykazující mnohé shody i odlišnosti při vytváření svých nezaměnitelných, snadno rozpoznatelných a všeobecně akceptovaných národních stylů. Zároveň reprezentují tři kultury, považované ještě v 19. století často za periferní, ze kterých však vzešli skladatelé, respektovaní ve století dvacátém jako zásadní osobnosti evropského hudebního dění. Zkoumání různých cest a strategií tohoto vývoje, jakož i prokazatelných impulsů, které od skladatelů, jako byli např. Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Edvard Grieg a Manuel de Falla, přijímali jejich současníci a následovníci v jiných evropských zemích, tvoří hlavní dramaturgickou osu programů festivalu.

 

Vedle klasické hudby 18.-21. století nabídne letošní ročník i další žánry, zahrnující českou, španělskou a norskou lidovou hudbu (včetně romského folklóru a úprav slavných virtuózních skladeb), jazz (historický i soudobý), až po tango, flamenco a alternativní hudbu. Originální nástrojovou kombinaci představí světově proslulý kytarista Pavel Steidl s vynikajícím klavíristou Karlem Košárkem. Své místo má na letošním ročníku také herecká akce (v melodramu Čtyřnohá vrána Kryštofa Mařatky) a tanec, Dvořákovy symfonické básně na Erbenovy balady doplní i recitace jejich textových předloh v podání fenomenální Soni Červené.

 

K vrcholům festivalu, na kterém vystoupí kromě špičkových českých interpretů mladé a střední generace také hudebníci ze Španělska a Norska, budou patřit koncerty prvního  residenčního umělce v historii festivalu, koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka.

 

Aleš Březina, dramaturg


Kalendář festivalu

 
1.6. - 28.6. 2016

4

sobota 4.6.2016

Kyjov
PAVEL HAAS QUARTET

5

neděle 5.6.2016

Retz
PAVEL HAAS QUARTET

8

středa 8.6.2016

Tišnov
JANÁČKOVO KVARTETO

10

pátek 10.6.2016

Boskovice
VAN KUIJK QUARTET

11

sobota 11.6.2016

Ivančice
VAN KUIJK QUARTET

12

neděle 12.6.2016

18
27

pondělí 27.6.2016

Valtice
ZEMLINSKÉHO KVARTETO


televizní spot festivalu


následujte nás

Facebook  YouTube  MySpace  

                                                                                      za finanční podpory                                          

 

                                                                                       

 

                                                                   

 

                                                                                          

  

   mecenáš

  

               

  

                                                                                                patron 

 

                                                                                

 

 

                                                                                              partneři

 

                                                              

 

 

 

 

                                                                                              

 

 

                                                                                              

 

Copyright © 2010 Concentus Moraviae  |  Publikováno systémem inCMS  |  Webdesign Inexes