Česky English

Dramaturgie 2014


Národní hudba a identita v měnící se společnosti – Česká republika, Norsko a Španělsko

 

Od druhé poloviny 19. století hledali a vyvíjeli skladatelé v řadě evropských zemí výraznou národní hudební řeč, přijímanou doma i v zahraničí jako charakteristický a reprezentativní příspěvek jejich zemí do kánonu evropské klasické hudby. Vznik tzv. „národních“ škol, hledání a vytváření jedinečných kořenů v rámci existujících modelů, patří k nejpozoruhodnějším příběhům novodobé evropské kultury. Po dobu bezmála jednoho sta let je na nich možno sledovat různé modely hledání národního jazyka v hudbě, od zapracovávání postupů folklórních hudebních tradic přes tematickou svázanost s výraznými národními událostmi nebo osobnostmi, až po zneužívání hudby představiteli totalitních států pro účely nejrůznějších forem nacionalismu. Jakkoliv je zřejmé, že proces hledání „národních jazyků“ je v klasické hudbě již po mnoho desetiletí ukončený, příslušnost k „národním školám“ hraje při chápání tvorby skladatelů tohoto období silnou roli dodnes.

 

Česká republika, Norsko a Španělsko reprezentují tři geograficky i historicky zcela rozdílné země, vykazující mnohé shody i odlišnosti při vytváření svých nezaměnitelných, snadno rozpoznatelných a všeobecně akceptovaných národních stylů. Zároveň reprezentují tři kultury, považované ještě v 19. století často za periferní, ze kterých však vzešli skladatelé, respektovaní ve století dvacátém jako zásadní osobnosti evropského hudebního dění. Zkoumání různých cest a strategií tohoto vývoje, jakož i prokazatelných impulsů, které od skladatelů, jako byli např. Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Edvard Grieg a Manuel de Falla, přijímali jejich současníci a následovníci v jiných evropských zemích, tvoří hlavní dramaturgickou osu programů festivalu.

 

Vedle klasické hudby 18.-21. století nabídne letošní ročník i další žánry, zahrnující českou, španělskou a norskou lidovou hudbu (včetně romského folklóru a úprav slavných virtuózních skladeb), jazz (historický i soudobý), až po tango, flamenco a alternativní hudbu. Originální nástrojovou kombinaci představí světově proslulý kytarista Pavel Steidl s vynikajícím klavíristou Karlem Košárkem. Své místo má na letošním ročníku také herecká akce (v melodramu Čtyřnohá vrána Kryštofa Mařatky) a tanec, Dvořákovy symfonické básně na Erbenovy balady doplní i recitace jejich textových předloh v podání fenomenální Soni Červené.

 

K vrcholům festivalu, na kterém vystoupí kromě špičkových českých interpretů mladé a střední generace také hudebníci ze Španělska a Norska, budou patřit koncerty prvního  residenčního umělce v historii festivalu, koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka.

 

Aleš Březina, dramaturg


Kalendář festivalu

 
1.6. - 27.6. 2018

4

pondělí 4.6.2018

Ivančice
ENSEMBLE ODD SIZE

16

sobota 16.6.2018

Valtice
HUDBA NA KOLE

25

pondělí 25.6.2018

Kyjov
CLAIRE CHEVALLIER / klavír


spot festivalu


následujte nás

Facebook  YouTube  MySpace  

                                                                                      za finanční podpory                                          

 

                                                                                       

 

                                                                   

 

                                                                                     

 

                                                                                          

  

            mecenáš

  

                         

 

                                                                                               patron 

 

                                                                                

 

 

                                                                                              partneři

 

                                                             

 

 

 

 

                                                                                              

 

 

                                                                                              

 

Copyright © 2010 Concentus Moraviae  |  Publikováno systémem inCMS  |  Webdesign Inexes