Česky English

Bučovice


datum interpret žánr
Katalog neobsahuje žádné události.

Město Bučovice se nachází v Jihomoravském kraji přibližně 40 km východně od Brna na mezinárodní silnici E 50 mezi Brnem a Uherským Hradištěm, na železniční trati Brno – Veselí nad Moravou. Město leží v údolí říčky Litavy a v současné době má, včetně místních částí Černčín, Kloboučky, Marefy a Vícemilice, téměř 6 500 obyvatel. Od 1. 1. 2003 má statut obce s rozšířenou působností III. stupně pro 19 obcí.

 

Historie

První písemné zmínky o Bučovicích jako městečku pocházejí z r. 1322. Předpokládá se však dřívější existence městečka. Dokládá to objev z konce roku 2000, který prokazuje, že v prostoru dnešní zámecké zahrady a dvora stával v 1. pol. 13. století velký kamenný kostel. V roce 1369 jsou Bučovice v písemných památkách nazývány přímo městečkem. Vzhledem k tomu, že se majitelé často střídali, stabilizované panství se podařilo vytvořit až v 16. století. Bučovice prožívaly úspěšný rozvoj, kvetla řemesla, v okolí vyrostly vinice a chmelnice, bylo založeno 31 rybníků. V období třicetileté války bylo město těžce postiženo. V r. 1631 vyhořelo a roku 1645 bylo, s výjimkou zámku, který se podařilo ubránit, poničeno Švédy. K novému rozvoji města došlo v průběhu 18. a 19. století, kdy se zde rozšířilo tkalcovství, výroba keramiky a později zejména textilní průmysl, jenž byl ke konci století vystřídán především dřevařskou a nábytkářskou výrobou. Přelom 20. a 21. století je pak spojen zejména s rozvojem strojírenství a na dřívější tradice navázala výroba netkaných textilií.

 

Památky

Nejvýznamnější historickou památkou je zámek – národní kulturní památka - s francouzskou zahradou. Čistě renesanční budova zámku, jedinečná renesanční stavba na sever od Itálie, s ojedinělou bohatou manýristickou výzdobou interiérů, byla vystavěna v letech 1567 - 1582 Janem Černohorským z Boskovic. Na nádvoří zámku je manýristická barokní fontána s postavou bakchanta. V zámku sídlí muzeum se stálou expozicí o historii Bučovic a okolí.

 

Dalšími pamětihodnostmi jsou farní kostel Nanebevzetí Panny Marie (1637 - 1641), klasicistně upravený ve 20. letech 19. století, a barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra, Strakoschův dům na náměstí z konce 18. století, kubistický Obecní dům (1913 - 1914), nyní sídlo Městského úřadu Bučovice, židovský hřbitov s náhrobky ze 17. - 20. století a areál Hradisko, kde jsou dochovány zbytky středověkých valů a příkopů, kdysi rekreační areál, dnes se zde nachází školy, plavecký bazén a sportovní hala.

 

Pro turisty a návštěvníky

V roce 2011 byly dokončeny vodní nádrže s biocentrem v místní části Vícemilice s bohatou faunou i flórou vybízející k příjemným procházkám. Poloha města na úpatí Ždánického lesa poskytuje obyvatelům i návštěvníkům Bučovic bohaté možnosti pro pěší turistiku i cykloturistiku. Mnohými stezkami lze podniknout výlety například do blízkých Chřibů, kde se nachází nad vodní nádrží zřícenina gotického hradu Cimburk. Můžete navštívit buchlovický zámek, hrad Buchlov nebo Moravský kras s krápníkovými jeskyněmi a propastí Macochou. K dispozici je hotel Arkáda, čtyři penziony a několik restaurací. K pořádání kulturních akcí, svateb či rodinných oslav lze využít sál Katolického domu. Město je hospodářským a vzdělávacím střediskem oblasti, jsou zde dvě základní a dvě střední školy – gymnázium (v r. 2002 oslavilo 100. výročí založení) a obchodní akademie (v témže roce 50. výročí založení). V Bučovicích sídlí i vojenský útvar. V roce 2004 byl otevřen nový plavecký bazén v areálu základních škol a sportovní areál v Hájku, jehož součástí jsou tenisové kurty a fotbalové hřiště s restaurací a vyhřívané koupaliště s toboganem. Návštěvníci Bučovic mohou využít místní fitcentrum a bowlingovou dráhu.

 

Seznam kulturních a společenských akcí v roce 2012 naleznete ZDE

 

Více informací o měste:

www.bucovice.cz

www.bucovice-zamek.cz

zámek Bučovice

zámek Bučovice

kostel Nanebevzetí Panny Marie

kostel Nanebevzetí Panny Marie

náměstí Svobody

náměstí Svobody

bučovické gymnázium

bučovické gymnázium

Bučovice

Bučovice

letní koupaliště Bučovice

letní koupaliště Bučovice

 

Copyright © 2010 Concentus Moraviae  |  Publikováno systémem inCMS  |  Webdesign Inexes