Česky English

Bučovice


datum interpret žánr
Katalog neobsahuje žádné události.

Město Bučovice se nachází v Jihomoravském kraji přibližně 40 km východně od Brna na mezinárodní silnici E 50 mezi Brnem a Uherským Hradištěm, na železniční trati Brno – Veselí nad Moravou. Město leží v údolí říčky Litavy a v současné době má, včetně místních částí Černčín, Kloboučky, Marefy a Vícemilice, téměř 6 500 obyvatel. Od 1. 1. 2003 má statut obce s rozšířenou působností III. stupně pro 19 obcí.

 

Historie

První písemné zmínky o Bučovicích jako městečku pocházejí z r. 1322. Předpokládá se však dřívější existence městečka. Dokládá to objev z konce roku 2000, který prokazuje, že v prostoru dnešní zámecké zahrady a dvora stával v 1. pol. 13. století velký kamenný kostel. V roce 1369 jsou Bučovice v písemných památkách nazývány přímo městečkem. Vzhledem k tomu, že se majitelé často střídali, stabilizované panství se podařilo vytvořit až v 16. století. Bučovice prožívaly úspěšný rozvoj, kvetla řemesla, v okolí vyrostly vinice a chmelnice, bylo založeno 31 rybníků. V období třicetileté války bylo město těžce postiženo. V r. 1631 vyhořelo a roku 1645 bylo, s výjimkou zámku, který se podařilo ubránit, poničeno Švédy. K novému rozvoji města došlo v průběhu 18. a 19. století, kdy se zde rozšířilo tkalcovství, výroba keramiky a později zejména textilní průmysl, jenž byl ke konci století vystřídán především dřevařskou a nábytkářskou výrobou. Přelom 20. a 21. století je pak spojen zejména s rozvojem strojírenství a na dřívější tradice navázala výroba netkaných textilií.

 

Památky

Nejvýznamnější historickou památkou je zámek – národní kulturní památka - s francouzskou zahradou. Čistě renesanční budova zámku, jedinečná renesanční stavba na sever od Itálie, s ojedinělou bohatou manýristickou výzdobou interiérů, byla vystavěna v letech 1567 - 1582 Janem Černohorským z Boskovic. Na nádvoří zámku je manýristická barokní fontána s postavou bakchanta. V zámku sídlí muzeum se stálou expozicí o historii Bučovic a okolí.

 

Dalšími pamětihodnostmi jsou farní kostel Nanebevzetí Panny Marie (1637 - 1641), klasicistně upravený ve 20. letech 19. století, a barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra, Strakoschův dům na náměstí z konce 18. století, kubistický Obecní dům (1913 - 1914), nyní sídlo Městského úřadu Bučovice, židovský hřbitov s náhrobky ze 17. - 20. století a areál Hradisko, kde jsou dochovány zbytky středověkých valů a příkopů, kdysi rekreační areál, dnes se zde nachází školy, plavecký bazén a sportovní hala.

 

Pro turisty a návštěvníky

V roce 2011 byly dokončeny vodní nádrže s biocentrem v místní části Vícemilice s bohatou faunou i flórou vybízející k příjemným procházkám. Poloha města na úpatí Ždánického lesa poskytuje obyvatelům i návštěvníkům Bučovic bohaté možnosti pro pěší turistiku i cykloturistiku. Mnohými stezkami lze podniknout výlety například do blízkých Chřibů, kde se nachází nad vodní nádrží zřícenina gotického hradu Cimburk. Můžete navštívit buchlovický zámek, hrad Buchlov nebo Moravský kras s krápníkovými jeskyněmi a propastí Macochou. K dispozici je hotel Arkáda, čtyři penziony a několik restaurací. K pořádání kulturních akcí, svateb či rodinných oslav lze využít sál Katolického domu. Město je hospodářským a vzdělávacím střediskem oblasti, jsou zde dvě základní a dvě střední školy – gymnázium (v r. 2002 oslavilo 100. výročí založení) a obchodní akademie (v témže roce 50. výročí založení). V Bučovicích sídlí i vojenský útvar. V roce 2004 byl otevřen nový plavecký bazén v areálu základních škol a sportovní areál v Hájku, jehož součástí jsou tenisové kurty a fotbalové hřiště s restaurací a vyhřívané koupaliště s toboganem. Návštěvníci Bučovic mohou využít místní fitcentrum a bowlingovou dráhu.

 

Seznam kulturních a společenských akcí v roce 2012 naleznete ZDE

 

Více informací o měste:

www.bucovice.cz

www.bucovice-zamek.cz

zámek Bučovice

zámek Bučovice

kostel Nanebevzetí Panny Marie

kostel Nanebevzetí Panny Marie

náměstí Svobody

náměstí Svobody

bučovické gymnázium

bučovické gymnázium

Bučovice

Bučovice

letní koupaliště Bučovice

letní koupaliště Bučovice

 

následujte nás

Facebook  YouTube    MySpace
       

 

              za finanční podpory                                         generální partner                                 oficiální partner

 

                                                                                                      

        


Copyright © 2010 Concentus Moraviae  |  Publikováno systémem inCMS  |  Webdesign Inexes