Česky English

zámek, Slavnostní sál


datum interpret žánr
5.6.
středa

IGOR FRANTIŚÁK / klarinet

JOSEF KLUSOŇ / viola

MICHAL KAŇKA / violoncello

ZEMLINSKÉHO KVARTETO

 
19.6.
středa

META4

 

Státní zámek Rájec nad Svitavou

Blanenská 1

679 02 Rájec – Jestřebí

 

GPS souřadnice: 49°24'33.650"N, 16°38'38.330"E

 

Slavnostní sál, jinak také Zahradní sál, je největší a nejvyšší sál na zámku. Proniká až do prvního patra a snad to způsobuje jeho vynikající akustiku. Má osmibokou dispozici a v prvním patře se otevírá třema dveřmi s kuželkovou balustrádou.

 

Iluzivní výmalba sálu pochází z roku 1777 a jejím autorem je rakouský klasicistní malíř Kajetán Schaumberger. Tvoří ji značně převýšené korintské sloupy a dvě velké alegorické fresky v supraportách nad dveřmi. Nad dveřmi do Sálu předků je to alegorie ,,vrtkavosti štěstí‘‘ a nad dveřmi do knihovny alegorie ,,válečných úspěchů‘‘. Klasicistní výmalba z roku 1777 překryla původní rokokovou fresku z roku 1767 od Antonína Šebesty - Sebastiniho z roku 1767. Restaurátoři nám dali do této fresky prostřednictvím čtyř sond mezi sloupy nahlédnout. Můžete si tak prohlédnout dvě rokokové dámy a dvě mytologické postavy.

 

Kolem obvodu sálu je rozestavěno několik krásných šperkovnic z přelomu renesance a baroka. Nejvýznamnější jsou dvě nejblíže ke dveřím do knihovny. První je zdobena želvovinou a malbou na měděné desce, druhá potom slonovinou, horským křišťálem, polodrahokamy a zlaceným bronzem. Lakovaná orientální šperkovnice je vytvořena technikou zvanou šinoazerie, tj. vrstvením různých druhů speciálních laků. Unikátní kávová souprava ze západočeského porcelánu ve vitríně vpravo od dveří do knihovny je zdobena portréty rodiny Salmů a jejich erby. Kuriozitou tohoto sálu je dřevěný, silně zlacený lustr, do něhož je zakomponovaná kávová souprava z maďarské porcelánky Herend.

CM_Prazakovo_kvarteto_01

CM_Prazakovo_kvarteto_01

CM_Prazakovo_kvarteto_04

CM_Prazakovo_kvarteto_04

Kodaly_Quartet_01 – kopie

Kodaly_Quartet_01 – kopie

 

Copyright © 2010 Concentus Moraviae  |  Publikováno systémem inCMS  |  Webdesign Inexes