Česky English

I. Bittová a Čikori


Iva Bittová a Čikori

Iva Bittová přesídlila do USA a její spoluhráči z Čikori se plně věnují vlastním hudebním projektům na jazzové, rockové i alternativní scéně. Na popud festivalu Concentus Moraviae se seskupení výborných hudebníků opět potká a odehraje několik společných koncertů.

 

Iva Bittová – zpěv, housle

 

Čikori

Vladimír Václavek – akustická kytara

Oskar Török – trubka

Jaromír Honzák – kontrabas

Miloš Dvořáček - bicí, perkuse

 

 

 cena vstupenky: 300 Kč / 200 Kč

Zakoupit vstupenku

 

 

Iva Bittová o Čikori

Spolupráce s Vladimírem Václavkem na CD Bílé Inferno vydaném u Indies byla mimořádná a po zkušenostech v rockové kapele Dunaj, kdysi vlastně silně kultovní (tehdy hrál Vladimír baskytaru), se časem umocnila, prohloubila a přerostla do Čikori bandu, nové konstelace s lehce jazzovým nádechem. V době vzniku jsme po týdnu zkoušení u nás v Lelekovicích vyrazili na turné jak po Čechách, tak po Evropě.

 

Ne moc příznivě pro existenci kapely měl každý jednotlivý člen své priority v hudbě a koncertování, kapele chyběl rázný vůdce a také manažer, tudíž jsem ve slabé chvilce všechny přesvědčila k uskutečnění nahrávky a ve studiu a vzniklo první CD Čikori. Asi po roce existence se naše snažení rozpadlo na kousky a také v té době byli pořadatelé lační spíše po mých sólových projektech.

 

Po dlouhé odmlce mi přichází spousta nabídek k obnovení Bílého Inferna i Čikori. Na popud Zlínské filharmonie se podařilo vzkřísit mnoho úžasného materiálu ze všech jmenovaných dřívějších projektů v podobě velkého orchestrálního aranžmá s živou přítomností ansámblu Čikori.

 

Odstartovali jsme tedy novou etapu, obnovili člena hrajícího trumpetu - Oskar Török, a ve snaze přinést také novější materiál s radostí přijímáme nabídky hrát opět nejen v ČR, ale i na festivalech po Evropě. Účast na Concentu Moraviae je pro nás velkou výzvou k uskutečnění nové hudební tvorby skvělých hudebníků, sbírajících úspěchy ve svých samostatných projektech a s bohatou zásobou hudebních zkušeností po celém světě.

...

recenze alba Iva Bittová - Čikori

 

 

Iva Bittová se narodila v Bruntále v roce 1958 jako prostřední ze tří dcer. Její otec Koloman Bitto pocházející z jižního Slovenska byl velmi nadaný a všestranný muzikant. Jako kontrabasista a trumpetista vystřídal mnohá angažmá v různých hudebních tělesech v Čechách i na Slovensku. Maminka Ludmila Bittová, povoláním učitelka, se celý život věnovala zpěvu a byla členkou různých pěveckých sborů. Celá rodina vždy žila hudbou, a to především lidovou. V dětství Iva navštěvovala hodiny baletu, hrála dětské role v divadle a rovněž se začala věnovat hře na housle.

 

Po přestěhování do Brna dala přednost herectví a začala studovat brněnskou konzervatoř a zároveň spolupracovat s avantgardním divadlem Na provázku. Brzy se stala stálou členkou a jednou z hlavních osobností tohoto souboru, se kterým jako herečka sklízela velký ohlas po celé Evropě. Současně účinkovala v rozhlase a televizi a ztvárnila také role v celovečerních filmech (Ostrov stříbrných volavek, Růžové sny, Balada pro banditu a Zápisník zmizelého).

 

Na začátku 80. let se však Iva Bittová rozhodla vrátit zpět k houslím pod vedením profesora Rudolfa Šťastného, se kterým je doposud v úzkém kontaktu. Jako autorka neustále čerpá a nalézá inspiraci v různorodých hudebních žánrech, jejichž spojováním, společně s bohatým a přirozeným výrazovým zpěvem, vymezuje svůj vlastní nenapodobitelný styl. Během své kariéry podnikla řadu sólových i společných projektů s významnými osobnostmi a soubory na poli folku, jazzu, rocku, dance music, ethna a dalších, při skládání a aranžování skladeb se nechává rovněž inspirovat hudbou klasickou. Nejčastěji bývá přirovnávána k Laurie Anderson či Björk, i když její autorská tvorba a originální pojetí, charakterizovatelné jako “duet jednoho umělce”, nemá ve světě bližší paralelu.

 

Kromě sólových koncertů a turné na domácích a světových pódiích a hudebních festivalech (Vancouver, Tokio, Udine, New York, Stockholm, Berlín, Brusel, Vilnius či domácí festivaly Struny podzimu, MHF Concentus Moraviae ad.) se často objevuje po boku významných osobností světové alternativní scény (Fred Frith, David Moss ad.) a rovněž bývá zvána k autorské spolupráci domácími i světovými tělesy (Škampovo kvarteto, Netherlands Blazers Ensemble, Čikori, Bang On A Can, Schola Gregoriana Pragensis, Solamente Naturali etc.). Od své první nahrávky v roce 1991 natočila již řadu CD u několika českých a amerických nahrávacích společností (Indies, BMG, Supraphon, Rachot/Behémot, Bonton, Nonesuch, Sony Music ad.).

 

V sezoně 2004 Iva Bittová vystoupila mj. v proslulé Carnegie Hall, kde společně s americkým ansámblem Bang On A Can přednesla své vlastní skladby. Koncertovala s holandským dechovým souborem Nederlands Blazers Ensemble, se Státní filharmonií Košice a opět se představila v obnovené mozartovskě opeře jako Dona Elvíra, tentokrát i v Evropě.

...

www.bittova.com

 

 

mediální partner koncertu:    

             

Iva Bittová

Iva Bittová

Iva Bittová a Vladimír Václavek

Iva Bittová a Vladimír Václavek

Iva Bittová a Jaromír Honzák

Iva Bittová a Jaromír Honzák

Jaromír Honzák a Miloš Dvořáček

Jaromír Honzák a Miloš Dvořáček

 

následujte nás

Facebook  YouTube  MySpace  

                                                                                      za finanční podpory   

                                       

 

                                                                                       

 

                                                                                    

 

                                                                                       

 

 

                                                                                     

 

                                                                                          

  

            mecenáš

  

                         

 

                                                                                               patron 

 

                                                                                

 

 

                                                                                              partneři

 

                                                           

 

 

 

 

                                                                                              

 

 

                                                                                              

 

Copyright © 2010 Concentus Moraviae  |  Publikováno systémem inCMS  |  Webdesign Inexes