Česky English

Čtyřnohá vrána


Orchestr Berg

Kryštof Mařatka / dirigent

Jan Vondráček, Vasil Fridrich / herci

partner města Tišnov:

 

 

 

program:

Kryštof Mařatka: Čtyřnohá vrána

melodramatická fraška pro dva herce a ansámbl na texty Daniila Charmse

 

Kryštof Mařatka, žijící od roku 1994 v Paříži, patří k nejoriginálnějším mladým skladatelům současnosti. Pro jeho detailně propracovaná díla je charakteristická objevná zvukovost, živelná muzikálnost a často i výrazný smysl pro humor. Ten se v místy velmi drastické podobě projevuje v jeho melodramu Čtyřnohá vrána na texty geniálního ruského surrealisty Daniila Charmse. V představení excelují herci Jan Vondráček a Vasil Fridrich pod taktovkou samotného autora, herecké akce se ale účastní i hudebníci, kteří nehrají jen na své tradiční hudební nástroje, ale používají dětské hračky, zvonek na kolo, papírové pytlíky, vábničky...

 

cena vstupenky: 250 Kč / 150 Kč

zakoupit vstupenku

 

 

 

 

Bylo nebylo, dávno tomu, žila jednou jedna čtyřnohá vrána. Ona tedy ta vrána, když se to tak vezme, měla vlastně pět nohou, ale to snad ani nestojí za řeč. No. A jednou si vám ta čtyřnohá vrána koupila kávu a přemýšlí: "No jo. No tak jsem si teda koupila kávu. To jo. Ale co s ní teď mám dělat, že jo?" V tom jako napotvoru běží kolem liška. Uviděla liška vránu a hned na ni křičí: "Hééj", křičí: "Týý! Vráno!" A vrána křičí na lišku: "Kdo je u tebe vrána? Sama seš vrána!" A liška křičí na vránu: "A ty jsi, vráno, svině!" Vtom se vám vrána tak urazila, že až rozsypala kávu. A liška běžela pryč.

A vrána slezla dolů na zem a vykročila svýma čtyřma, nebo přesněji, pěti nohama ke svému mizernému, prašivému domku.

(malá ochutnávka z Čtyřnohé vrány)

 

Kryštof Mařatka (1972) je český skladatel, který žije od roku 1994 v Paříži. Má na svém kontě nespočetně cen, jeho díla se hrají na významných světových pódiích. Každá z jeho skladeb je něčím originální – Čtyřnohá vrána pro ansámbl a dva recitátory na texty Daniila Charmse, Zvěrokruh pro zpěvačku, která kromě zpěvu vydává i spoustu dalších zvuků, Chant g’hai pro tradiční čínský nástroj suona, Luminárium, kde je originálním způsobem pospojováno 27 hudebních úryvků z celého světa… V rámci letošního ročníku festivalu Pražské jaro se uskutečnila česká premiéra symfonické kompozice Vábení, která má podtitul „Rituál pravěkých zkamenělin Člověka".

 

Orchestr Berg je špičkové těleso, které již víc než deset let přináší svěží vítr na českou hudební scénu – uvádí originální a divácky atraktivní projekty, které kladou důraz především na současnou hudbu a hudbu 20. století. Tu kombinuje například s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, své posluchače zve do netradičních prostor. Prostřednictvím pravidelných objednávek nových děl u českých skladatelů především mladé generace pomáhá vytvářet nové hodnoty a investuje do budoucnosti hudby a umění. Na svém kontě má desítky světových premiér a ještě mnohem více premiér českých.

 

Jan Vondráček (1966) se k herectví a hudbě dostal díky otci – pánskému krejčímu, ale i kabaretiérovi, nadšenému ochotníkovi a příležitostnému filmovému herci. Začínal ve Volném spojení režisérů ve hře Alfréda Jarryho Ubu spoutaný, vystudoval herectví na katedře loutkového a alternativního divadla DAMU, spoluzakládal se svým ročníkem Dejvické divadlo. V současné době působí v Divadle v Dlouhé. Komponuje též scénickou hudbu. Občas (spolu)režíruje, dabuje, filmuje. Obdržel několik ocenění.

 

Vasil Fridrich (1976) vystudoval DAMU, ještě za studií se umělecky potkal s Davidem Jařabem, byl členem divadla CD 94 v Divadle v Celetné, účinkoval také v divadelním spolku Kašpar a v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Po ukončení DAMU získal angažmá ve Švandově divadle. V letech 2002–2005 působil ve Středočeském divadle Kladno, kde se představil například v roli Chlestakova v inscenaci Revizor režiséra Petra Svojtky. Od roku 2006 je členem souboru Městských divadel pražských.

13_orez_ctverec

13_orez_ctverec

14

14

10

10

318

318

 

Kalendář festivalu

 
1.6. - 27.6. 2018

4

pondělí 4.6.2018

Ivančice
ENSEMBLE ODD SIZE

16

sobota 16.6.2018

Valtice
HUDBA NA KOLE

25

pondělí 25.6.2018

Kyjov
CLAIRE CHEVALLIER / klavír


spot festivalu


následujte nás

Facebook  YouTube  MySpace  

                                                                                      za finanční podpory                                          

 

                                                                                       

 

                                                                   

 

                                                                                     

 

                                                                                          

  

            mecenáš

  

                         

 

                                                                                               patron 

 

                                                                                

 

 

                                                                                              partneři

 

                                                             

 

 

 

 

                                                                                              

 

 

                                                                                              

 

Copyright © 2010 Concentus Moraviae  |  Publikováno systémem inCMS  |  Webdesign Inexes