Česky English

2001


VI. ročník

1.6. - 29.6. 2001

"KLENOTY SLOVANSKÉ HUDBY"

 

TENTO ROČNÍK BYL VĚNOVÁN ZÁCHRANĚ ZÁMKU V MORAVSKÉM KRUMLOVĚ

 

Dramaturgie

 

Na Moravě je to poprvé, co se bude nějaký mezinárodní hudební festival věnovat celé šíři hudební tvorby všech slovanských kultur 19. a 20. století. Proč na Moravě, ne v Moskvě, Praze anebo ve Varšavě? Na jedné straně se nachází moravská hudba v zajímavé pozici mezi českou na západě, slovenskou na východě a polskou na severu a současně setrvává i ve zvláštní poloze okrajové, na straně druhé vyšly z jejího středu s Aloisem Hábou, Bohuslavem Martinů a především s Leošem Janáčkem umělecké osobnosti významu i pověsti světové. Šestý Mezinárodní hudební festival 13 měst "Concentus Moraviae" bude těžit v dosud nevídané míře z genia loci a poskytne forum pro četné známé i zapomenuté moravské skladatele a nabídne zároveň i takový výběr ostatních slovanských kultur od Polska, Ruska a Ukrajiny až po Bulharsko a Jugoslávii, jaký bude v mezích zvukových prostředků, které máme k dispozici, pro jednotlivé země reprezentativní.

Časově se hudební nabídka rozprostírá od raného romantismu až po nejmladší současnost, přičemž budou převažovat skladby ze sklonku 19. století a z prahu moderny mezi oběma světovými válkami. Zvláštní důraz padne na speciality regionálního a lokálního charakteru z docela specifických údobí české hudby - například na klavírní a komorní tvorbu Janáčkových žáků O. Chlubny, P. Haase, V. Kaprála, J. Kvapila, J. Kunce a V. Petrželky či na melodram pro lidský hlas a klavír, vyvinutý v Čechách, zastoupený takovými jmény jako B. Smetana, Z. Fibich, O. Ostrčil, J. B. Foerster a tvořící samé synonymum hudebního klenotu.

Pod pojmem klenoty je třeba rozumět nejen vyslovené rarity, které budou mít českou premiéru, nýbrž i mnohé z mistrovských děl, které jsou dávno součástí světového repertoáru i připomínkou, jak velký je podíl slovanské hudby na evropském a světovém uměleckém bohatství, jehož by si chtěla užívat i naše generace. Někteří z velkých skladatelů se představí ze své sotva známé stránky - když třeba Čajkovského Manfredova symfonie anebo Šostakovičova 12 Symfonie ("Rok 1917") nezaznějí v obvyklé orchestrální verzi, nýbrž ve skladatelově přepisu pro čtyřruční klavír. Podceňovaná raná díla jako třeba 1. smyčcový kvintet opus 1 od Antonína Dvořáka zazní vedle pozdních skladeb Bohuslava Martinů, Karola Szymanowského a Vladimíra Vogela. Komponistky jako Polka Gražyna Bacewiczová či z Moravy pocházející Vítězslava Kaprálová budou stát v tvrdé konkurenci proti Modestu Musorgskému či Juliu Zarebskému - nabídka představuje tolik pestrosti a stylového bohatství, že se sotva vejde do koncertního měsíce plného objevů a překvapení.

 

 

Walter Labhart, dramaturg

 

 

Program

 

Pátek 1.6. Moravský Krumlov - zámek, 19.30 hod.

Slavnostní zahajovací koncert

 

Pavel Šporcl - housle,

Jiří Bárta - violoncello,

Woyciech Michniewski (PL) - dirigent

Czech Virtuosi - Karel Procházka umělecký vedoucí

A. Arensky, S. Bodorová, J. Koffler, P. Čajkovskij, P. Haas, B. Martinů

 

Jeden z nejlepších českých komorních orchestrů s charismatickým sólistou Jiřím Bártou a pod taktovkou špičkového polského dirigenta Woyciecha Michniewského slavnostně zahájí letošní "slovanský" year festivalu.

 

Sobota 2.6. Tišnov - Předklášteří, Porta coeli, 19.30 hod.

Krzysztof Ostrowski (PL) - varhany

O. Mácha, M. Sawa, L. Garuta, T. Paciorkiewicz, K. Ostrowski, M. Surzynski

 

Skvělý polský varhaník a improvizátor rozezvučí nově rekonstruované varhany ve starobylé bazilice kláštera Porta coeli v Předklášteří u Tišnova.

 

Neděle 3.6. Lysice - zámek, 19.30 hod.

České trio

A. Dvořák, S. Bodorová, B. Martinů

 

Program s názvem "3 předobrazy pro 3 sólisty" přednese renomovaný český komorní soubor ve stejně komorním prostředí lysického zámku.

 

Neděle 3.6. Velké Meziříčí - bývalé luteránské gymnázium, 16.00 hod.

Krzysztof Ostrowski (PL) - varhany

K. Ostrowski

 

Druhé festivalové vystoupení polského varhaníka bude věnováno výhradně jeho mimořádným improvizátorským schopnostem. Umělec bude improvizovat na témata Slovanských tanců.

 

Pondělí 4.6. Hustopeče - kostel sv. Václava a sv. Anežky, 19.30 hod.

Otokar Klein (SK) - tenor, Richard Novák - bas,

Martin Jakubíček - varhany,

Brněnský akademický sbor, Jaroslav Kyzlink - dirigent

J. Luciuk, S. Rachmaninov, B. Martinů, Z. Lukáš, P. Eben, A. Dvořák, L. Janáček

 

Pod vedením mladého talentovaného sbormistra a dirigenta se představí jeho sbor v moderní a akustické architektuře hustopečského kostela.

 

Pondělí 4.6. Kyjov, Milotice - zámek, 19.30 hod.

Moravské kvarteto

P. Haas, G. Klein, K. Szymanovski

Brněnský soubor s dlouholetou tradicí uvede velmi zajímavý program, kterému bude vévodit smyčcový kvartet "Z opičích hor" Brňáka Pavla Haase.

 

Úterý 5.6. Ivančice - Besední dům, 19.30 hod.

České klavírní duo, Alfred Strejček

B. Smetana, O. Ostrčil, E. Axman, Z. Fibich, J. B. Foerster, J. Jeremiáš, P. Bořkovec

Program s názvem "Česká melodramata" bude ukázkou hudební formy, která se zrodila v Čechách. Tento neobvyklý koncert bude jistě zajímavým zpestřením pro posluchače, kteří během festivalu zavítají do ivančického Besedního domu.

 

Úterý 5.6. Mikulov - zámek, 19.30 hod.

Duo Bene

C. Regamey, E. F. Burian, B. Martinů, S. Prokofjev, V. Vogel, J. Novák

 

V atraktivním prostředí mikulovského zámku zazní program pod názvem "Ztracené serenády" v podání dvou mladých českých interpretek.

 

Středa 6.6. Bystřice nad Pernštejnem - hrad Pernštejn , 19.30 hod.

Brněnský komorní orchestr - umělecký vedoucí Jiří Mottl

L. Janáček, B. Martinů, I. Zelienka, M. Štědroň, A. Arenski

 

Hrad Pernštejn se vždy jednou ročně otevírá při festivalu Concentus Moraviae klasické hudbě. Tentokrát se otevře slovanským autorům v podání předního českého komorního orchestru z Brna.

 

Čtvrtek 7.6. Rájec-Jestřebí - zámek, 19.30 hod.

Pavel Šporcl - housle,

Petr Jiříkovský - klavír

B. Smetana, L. Janáček, B. Martinů, P. I. Čajkovskij, F. I. Stravinskij

 

V Rájci se můžeme těšit na fenomenálního "houslistu s šátkem na hlavě", který zahraje mimo jiné původní verzi Janáčkovy houslové sonáty.

 

Pátek 8.6. Třebíč, zámek - Kamenný sál, 19.30 hod.

Klavírní duo Haag a Soos (CH)

L. Janáček, P. I. Čajkovskij, P. Juon

 

Známá švýcarská klavírní dvojice se po velkém úspěchu vystoupení na IV. yearu znovu na náš festival vrací, tentokrát do inspirativního prostředí třebíčského zámku.

 

Sobota 9.6. Boskovice - zámek, 19.30 hod.

Jana Boušková - harfa,

Roman Novotý - flétna

J. F. Fischer, V. Kalabis, S. Prokofjev, F. Chopin

 

V boskovickém zámku se představí známá česká harfenistka za doprovodu flétny.

 

Neděle 10.6. Tišnov - kulturní dům, 19.30 hod.

Šárka Králová - klavír,

Martin Opršál - marimba

F. I. Stravinskij, B. Martinů, E. F. Burian, K. B. Jirák, P. Wladigeroff, A. Moyzes, A. Tansman, E. Schulhoff, J. Ježek

 

Netradiční program pro marimbu a klavír bude přehlídkou mimořádně zajímavých skladeb na rozmezí dvou hudebních žánrů.

 

Pondělí 11.6. Náměšť nad Oslavou - zámek, 19.30 hod.

Jascha Nemtsov (Rusko) - klavír

L. Saminski, A. Weprik, A. Krein, J. Achron, A. Lourie

 

"Nová rusko-židovská škola" aneb "Rituální tance a přeludy" je název, pod nímž se skrývá hudebně i dramaturgicky výjimečný program ruského klavíristy.

 

Úterý 12.6. Žďár nad Sázavou - zámek, 19.30 hod.

Alice Flajšingrová - Rajnohová - klavír

J. Field, F. Liszt, L. van Beethoven, J. N. Hummel, L. Farrenc, F. Lessel, C. Scott, A. Bax, J. Schulhoff

 

Slavík, Lesní děvče a Obchod s vodkou. Co se skrývá pod těmito netradičními názvy klavírních skladeb, to vám prozradí mladá česká klavíristka v historickém prostředí zámku hrabat Kinských.

 

Středa 13.6. Kyjov - kostel Nanebevzetí panny Marie, 19.30 hod.

Talichův komorní orchestr

A. Borodin, E. Suchoň, A. Dvořák, P. I. Čajkovskij

 

Atraktivní program v atraktivním prostředí, tak by se dal stručně charakterizovat program s názvem "Serenády pro smyčce", se kterým se představí ambiciózní orchestr z Prahy.

 

Čtvrtek 14.6. Ivančice - Besední dům, 19.30 hod.

Jerzy Maksymiuk (PL) - dirigent

Camerata Academia (PL)

H. Górecki, B. Martinů, G. Bacewicz, S. Bodorová, V. Vogel

 

Bezpochyby jedním z vrcholů festivalu bude vystoupení skvělého mladého polského orchestru pod vedením renomovaného dirigenta v programu "Květiny na rozloučenou"

 

Pátek 15.6. Slavkov u Brna - zámek, 19.30 hod.

Festival Quartet (PL)

P. I. Čajkovskij, D. Šostakovič, E. Schulhoff, V. Vogel, K. Szymanowski

 

Kvartet sestavený speciálně pro tuto příležitost z mladých polských sólistů zahraje v prostředí slavkovského zámku program pod názvem "Hudební výrazy"

 

Sobota 16.6. Riegersburg (Rakousko) - zámek, 19.30 hod.

Krzystow Bakowski (PL) - housle,

Anna Górecka (PL) - klavír

L. Janáček, P. I. Čajkovskij, K. Szymanowski, H. Górecki, H. Wieniawski

 

Jediný letošní rakouský koncert, který se uskuteční v překrásném prostředí zámku Riegersburg, ponese název "Představy a vzpomínky" a seznámí festivalové posluchače se dvěma mimořádně talentovanými polskými interprety.

 

Neděle 17.6. Lysice - zámek, 19.30 hod.

Ars Brunensis Chorus, Dan Kalousek - dirigent

L. Vycpálek, A. Dvořák, L. Janáček, P. I. Čajkovskij, K. Szymanowski, E. Suchoň, T. Skalovski, A. Kastalskij, B. Martinů

 

Akustické prostředí nádvoří lysického zámku s nezbytnou kulisou zámeckých hodin je jako stvořené pro provedení programu "Světská sborová hudba" mladým brněnským pěveckým tělesem.

 

Pondělí 18.6. Mikulov - zámek, 19.30 hod.

Pawel Kowalski (PL) - klavír

Silesian string quartet (PL)

J. Zarebski

 

Vystoupení předního polského klavíristy společně s vynikajícím Slezským kvartetem v programu, který vyvrcholí provedením kvintetu J. Zarebského, bude další festivalovou lahůdkou.

 

Úterý 19.6. Moravský Krumlov - zámek 19.30 hod.

Silesian string quartet (PL)

A. Borodin, J. Suk, A. Dvořák

 

Asi nejpříhodnějším prostorem pro naplňování letošní dramaturgie s podtitulem "Klenoty slovanské hudby" bude sál moravskokrumlovského zámku, kde je instalována Slovanská epopej - monumentální dílo Alfonse Muchy. Toto slovanské veledílo umocní slovanská hudba pro smyčcový kvartet.

 

Úterý 19.6. Rájec-Jestřebí - zámek, 19.30 hod.

Karel Košárek - klavír

A. Borodin, C. Cui, M. Balakriev, N. Rimski-Korsakov, M. Mussorgsky

 

Přední český klavírista mladé generace se představí v mimořádně náročném programu s názvem "Obrázky z výstavy"

Středa 20.6. Velké Meziříčí - zámek, 19.30 hod.

Academia Trio

J. Suk, A. Arensky, B. Smetana

Temperamentní mladý soubor , který již několikrát na festivalu exceloval, se tentokrát připomene festivalovému publiku programem In memoriam.

 

Pátek 22.6. Náměšť nad Oslavou - zámek, 19.30 hod.

Kvarteto M. Nosticové,V. Bernášek, Z. Paďourek

P. I. Čajkovskij, E. Schulhof

 

Náměšťský zámek je místo s obrovskou hudební tradicí. Tentokrát zde budou provedeny dva skvělé sextety v živé interpretaci.

 

Sobota 23.6. Boskovice - zámek, 19.30 hod.

Sibylle Tschopp (CH) - housle,

Isabel Tschopp - klavír

P. Juon, I. Chandoschkin, E. Lalo, F. Laub, H. Wieniawski, P. I. Čajkovskij, W. Vogel, H. W. Ernst, M. Mussorsgsky, S. Rachmaninov, L. Janáček

Špičková dvojice sester ze Švýcarska zahraje v boskovickém sídle Mensdorfů program s poetickým názvem "Ruské písně"

 

Neděle 24.6. Žďár nad Sázavou - zámek, 19.30 hod.

Alexander Besa - viola,

Petra Pospíšilová - klavír

J. B. Foerster, O. Chlubna, M. Glinka, K. Penderecki, D. Šostakovič

Netradiční program přednesený výborným českým violistou působícím ve Švýcarsku jistě přinese festivalovým návštěvníkům nezapomenutelné zážitky.

 

Úterý 26.6. Bystřice nad Pernštejnem - kulturní dům 19.30 hod.

Duo Ardašev

B. Smetana

 

O netradiční provedení snad nejznámějších klavírních skladeb Bedřicha Smetany se postará již tradičně špičková manželská klavírní dvojice.

 

Čtvrtek 28.6. Hustopeče - evangelický kostel, 19.30 hod.

Kvarteto M. Nosticové

A. Dvořák, J. Suk a variace na ruský lidový nápěv

Na tomto koncertě mimo jiné zazní v české premiéře variace na ruský lidový nápěv od řady známých i méně známých světových skladatelů v podání Nosticova kvarteta.

 

Pátek 29.6. Třebíč - zámek 19.30 hod.

Závěrečný koncert festivalu

Jan Ostrý - flétna

Karel Košárek - klavír,

Pražská komorní filharmonie,

Jiří Bělohlávek - dirigent

T. Baird, L. Janáček, I. Stravinskij, J. Klusák, E. Schulhoff

 

Pravým vyvrcholením festivalu jistě bude vystoupení našeho dnes již vysoce renomovaného orchestru pod vedením mimořádné dirigentské osobnosti, jakou je Jiří Bělohlávek.


spot festivalu


následujte nás

Facebook  YouTube  MySpace 



 

                                                                                      za finanční podpory   

                                       

 

                                                                                       

 

                                                                                    

 

                                                                                       

 

 

                                                                                     

 

                                                                                          

  

            mecenáš

  

                         

 

                                                                                               patron 

 

                                                                                

 

 

                                                                                              partneři

 

                                                           

 

 

 

 

                                                                                              

 

 

                                                                                              

 





Copyright © 2010 Concentus Moraviae  |  Publikováno systémem inCMS  |  Webdesign Inexes