Česky English

1999


 

IV. ročník

5.6.-4.7.1999

 

Dramaturgie

 

Čeho se dodnes neodvážila Francie nehledě na světové výstavy v Paříži a významná jubilea, o to se na prahu 21. století pokouší Mezinárodní hudební festival 13 měst CONCENTUS MORAVIAE, odhalující poprvé v exemplární šíři zásluhy Francie na vývoji moderní hudby v období mezi impresionismem (barva) a neoklasicismem (forma).

Do období 1889-1939 spadají tak významné skladby jako Debussyho epochální Prélude `a L, Apres-midi d un Faune (1892-1894), Satieho Parade (1917), Milhaudovo Le création de Monde (1925) a tzv. "Hudba všedního dne" revolucionářské pařížské skladatelské skupiny Les Six (Georges Auric, Louis Durey, Arthur Honegger, Darius Milhaud, Francis Poulenc, Germaine Tailleferre) vzpírající se pozdní romantice a impresionismu. Dříve než se Olivier Messiaen pustil na konci třicátých let novou cestou, rozvinul se v Paříži slohový styl neoklasicismu, k jehož charakteristickému profilu podstatně přispěl především Albert Roussel a jeho žák Bohuslav Martinů.

Nabídka je převážně soustředěná na komorní hudební obsazení zahrnuje mimo jiné i písně z období Belle Epoque, stejně jako jazzově inspirovaná díla, a obsahuje velkolepé skladby, které zazní v České republice vůbec poprvé.

 

Walter Labhart, dramaturg festival

 

 

Program

 

Sobota 5.6. Bystřice nad Pernštejnem - Kulturní dům

Slavnostní zahajovací koncert

 

Státní filharmonie Brno, dirigent: Anton Popovič

"Předehra, sen a slavnost"

Debussy, Fauré, Honegger, Roussel, Martinů, Ravel

Státní filharmonie Brno zahraje přední díla období impresionismu včetně slavného Debussyho Prélude `a L, Apr`es-Midi d un Faune a otevřou tak měsíční přehlídku toho nejlepšího z francouzské hudby přelomu století.

 

Neděle 6.6. Kyjov - kostel Nanebevzetí Panny Marie

Ars Brunensis, řídí: Roman Válek

"Kouzlo světové sborové tvorby"

Debussy, Koechlin, Poulenc, Milhaud, Ravel, Schmitt, Honegger, Binet

 

Brněnský vokální soubor Ars Brunensis představí mimořádný výběr francouzské sborové tvorby `a cappella.

 

Pondělí 7.6. Žďár nad Sázavou - zámek

Joshua Epstein - housle, Uwe Brandt - klavír

"Virtuozní houslové skladby"

Debussy, Roussel, Enesco, Ravel

 

Izraelský houslista spolupracující s orchestry, rozhlasovými a televizními stanicemi v mnoha evropských státech zahraje virtuózní skladby předních francouzských skladatelů.

 

Úterý 8.6. Třebíč - zámek - Kamenný sál

Renata a Igor Ardaševovi - klavírní recitál pro dva klavíry

"Hry v krajině"

Debussy, Dukas, Tailleferre, Ravel, Saint-Saens

 

V provedení dvojice manželů Ardaševových zazní ve své české premiéře mimo jiné Debussyho Prélude `a L Apr`es-Midi d un Faune, tentokrát v originální úpravě pro dva klavíry, a posluchači budou tak mít možnost srovnání se známější orchestrální podobou.

 

Středa 9.6. Moravský Krumlov - zámek - Slovanská epopej

Ars Brunensis, řídí: Roman Válek

"Kouzlo světové sborové tvorby"

Debussy, Koechlin, Poulenc, Milhaud, Ravel, Schmitt, Honegger, Binet

 

Brněnský vokální soubor Ars Brunensis představí mimořádný výběr francouzské sborové tvorby `a cappella.

 

Čtvrtek 10.6. Boskovice - zámek

Jerusalem Lyric Trio

"Kouzelná flétna a slavík"

Poulenc, Fauré, Ibert, Delage, Ravel, Godard, Roussel, Chaminade, Caplet

 

Méně známé skladby francouzských autorů zazní v půvabně nazvaném recitálu v neméně půvabném provedení izraelského souboru.

 

Pátek 11.6. Hustopeče - evangelický kostel

Jana Boušková - harfa, Roman Novotný - flétna

"Večer se zámeckou paní"

Debussy, Fauré, Caplet, Ravel, Roussel, Francaix

 

Přední česká harfistka patří již ke stálicím festivalu a i tentokrát jistě oslní posluchače svou svěží a technicky dokonalou intepretací ve spolupráci s flétnistou a smyčcovým kvartetem.

 

Sobota 12.6. Bystřice nad Pernštejnem - hrad Pernštejn

Francois Leleux - hoboj, Janne Thomsen - flétna, Jana Boušková - harfa

"Staré skici"

Fauré, Inghelbrecht, Ibert, Soulage, Guy-Ropartz, Honegger, Saint-Säens, Jaubert, Schmitt, Vellone, Roger-Ducasse

 

Laureát mezinárodních soutěží, hobojista Francois Leleux - sólista orchestru pařížské opery, je členem okteta dechových nástrojů a účinkuje po celé Evropě. Na svém recitálu představí spolu s Janou Bouškovou zcela ojedinělý recitál v mimořádné nástrojové kombinaci.

 

Neděle 13.6. Lysice - zámek

Petr Pomkla - flétna, Pavel Šabacký - violoncello, Šárka Králová - klavír

"Pocta Louis Fleurymu"

Debussy, Roussel, Chausson, Ravel, Caplet, Ibert, Bounis, Pierné

 

Přední hráči Státní filharmonie Brno zahájí koncertní řadu Poct významným francouzským skladatelům v komorním prostředí lysického zámku. Na tomto recitálu mimo jiné zazní i slavná Debussyho Syrinx.

 

 

Úterý 15.6. Rájec - Jestřebí - zámek

Alice Flajšingrová-Rajnohová - klavír

"Romantické valčíky a nudná preludia pro psa"

Debussy, Satie

 

Mladá česká klavíristka, absolventka ročního stipendia na pařížské konzervatoři, představí ve svém neobvyklém recitálu dialog dvou přátel Debussyho a Satieho, ve své mimořádně kultivované a svěží intepretaci.

 

Středa 16.6. Ivančice - památník Alfonse Muchy

Harmonie brněnských filharmoniků, Q Moravi

"Vzpomínky na mládí"

Gouvy, Pierné, d Indy, Janáček

Komorní soubor sestavený z předních hráčů Státní filharmonie Brno představí postromantické tendence v tvorbě starší generace francouzských skladatelů včetně slavného Janáčkova sextetu Mládí.

 

Čtvrtek 17.6. Velké Meziříčí - Jupiter Club

Karel Košárek - klavír

"Sati(e)sfakce"

Satie, Janáček, Martinů

 

Karel Košárek, absolvent čtyřletého studia v USA, patří k nejtalentovanějším českým klavíristům své generace.

 

Pátek 18.6. Náměšť nad Oslavou - zámek

Marie-Louise Duthoit - soprán, Anne Champert - piano

"Pocta Jean Cocteauovi"

Poulenc, Durey, Jacob, Milhaud, Delage, Cliquet-Pleyel, Cocteau, Satie, Honegger, Wiéner, Auric, Ježek

 

Další z řady "Poct" významným francouzským osobnostem je tentokrát věnována mimořádné postavě francouzské kultury dvacátých let Jeanu Cocteauovi - skladby jím inspirované zazní v autentické interpretaci mladé pařížské sólistky včetně recitace Cocteauových textů.

 

Sobota 19.6. Boskovice - kostel sv. Jakuba

Christophe Mantoux - varhany

"Mše pro chudé"

Franck, Vierne, Satie, Messiaen, Duruflé

 

Pařížský varhaník se představí na festivalu již podruhé a mimo jiné zahraje svého času proslulou ?Mši chudých? Erika Satieho.

 

Neděle 20.6. Mikulov - zámek

Ludmila Peterková - klarinet, Markéta Cibulková - klavír

"Mr. Pickwick a Scaramouche"

Saint-Säens, Poulenc, Stravinskij, Debussy, Honegger,

Koechlin, Gruber, Lesur, Milhaud

 

Bezesporu nejlepší hráčka na klarinet své generace a žádaná sólistka Ludmila Peterková zaujme nejen originálním a mimořádným výkonem, ale i speciální dramaturgií, završenou proslulou skladbou Daria Milhauda Scaramouche.

 

Nedělě 20.6. Tišnov - Městské kulturní středisko

Alexander Besa - viola, Petra Pospíšilová - klavír

"Pastorální nálady a lidské vášně"

Büsser, Poulenc, Honegger, Milhaud, Tailleferre, Hahn, Enescu

 

Jedním z dramaturgicky nejzajímavějších koncertů festivalu bude recitál violisty Alexandra Besy v doprovodu mladé posluchačky JAMU Petry Pospíšilové, na kterém zazní nejzajímavější skladby pro tento nástroj.

 

Pondělí 21.6. Třebíč - Kamenný sál

Patrick Gallois - flétna, Pavel Šporcl - housle

Czech virtuosi - komorní soubor, řídí: Sébastien Rouland

"Pohádky a dialogy"

Saint-Sa ¨ens, Ravel, Chaminade, Ibert, Martinů

 

Nejlepší francouzský flétnista a vynikající český houslista mladé generace zahrají společně mimořádný koncert Bohuslava Martinů pro flétnu, housle a orchestr, spolu s dalšími impresionisticky laděnými skladbami francouzských autorů za doprovodu komorního souboru Státní filharmonie Brno pod taktovkou mladého francouzského dirigenta Sébastiena Roulanda.

 

Úterý 22.6. Kyjov - zámek - Milotice

Afflatus Quintet

"Ve stopách dobrého krále René"

Roussel, Ibert, Martinů, Milhaud, Poulenc

 

Dechový kvintet Afflatus z Prahy působí na hudební scéně od roku 1995. Jeho členové jsou držiteli mnoha ocenění z českých i mezinárodních soutěží. Tentokrát provede v prostorách milotického zámku recitál inspirovaný pověstmi o francouzském králi Reném.

 

Středa 23.6. Slavkov u Brna - zámek

Marianne Schroeder - klavír

"Pocta Haydnovi, Couperinovi a Rousselovi"

Poulenc, Ravel

 

Již třetí recitál z řady "Poct" je tentokrát věnován klasikům vážné hudby. Zazní na něm mimo jiné i slavná skladba Le Tombeau de Couperin v mimořádné intepretaci vynikající švýcarské pianistky Marianne Schroeder.

 

Pátek 25.6. Rájec - Jestřebí - zámek

Lenka Šimková - flétna, Kateřina Englichová - harfa

"Středověké tance aneb Koza mezi labutěmi a veverkami"

Caplet, Riviér, Lauber, Ferroud, Ibert, Büsser, Honegger, Tournier, Roesgen-Champion, Soulage

 

Mladá dvojice sólistek z Prahy představí netradiční tvorbu pro tradiční, impresionisty zhusta používané nástroje - flétnu a harfu - v krásném prostředí zámku Rájec-Jestřebí.

 

Sobota 26.6. Moravský Krumlov - zámek - Slovanská epopej

kvarteto M. Nosticové

"Pocta klasikům"

Milhaud, Ravel, Martinů

 

Pražské kvarteto vzniklo na půdě AMU před pěti lety a po dobu své existence absolvovalo mnoho intepretačních kurzů a koncertů po celé Evropě. Na svém koncertu představí klasické skladby francouzských autorů a Bohuslava Martinů pro toto obsazení.

 

Neděle 27.6. Lysice - zámek

Rouven Schirmer - violoncello, Konrad Maria Engel - klavír

"Sonáty a kusy v neoklasicistním zrcadle"

Saint-Säens, Fauré, Debussy, N. Boulanger, Honegger

 

Mladí němečtí intepreti - studenti předních německých vysokých hudebních škol - jistě zaujmou svým svěžím, mladistvým projevem a brilantní technikou v dalším ze sólových smyčcových recitálů.

 

Nedělě 27.6. Tišnov - Městské kulturní středisko

Duo saxophone

Philippe Portejoie - saxofon, Fréderique Lagarde - klavír

"Saxofonová marmeláda"

Debussy, Tansman, Schulhoff, Milhaud, Schmitt, Rosenthal

 

Neobvyklá nástrojová kombinace saxofonu s klavírem v jazzově laděném programu zazní v provedení profesorů pařížské konzervatoře, kteří pravidelně účinkují v České republice.

 

Pondělí 28.6. Ivančice - Besední dům

Beáta Zádrapová - soprán, Renata Ardaševová - klavír

"Večer v ateliéru Alfonse Muchy"

Kaprál, Chaminade, Dupont, Milhaud, Massenet, Jaubert, Bounis, Fauré, Destinnová, Reisserová, Bartoš, Burian, Bonheur, Chabrier, Janáček, Kaprálová, Ježek, Debussy, Messiaen, Ravel, Bounis

Dvě vynikající mladé interpretky přednesou program s poetickým názvem "Večer v ateliéru Alfonse Muchy" přímo v jeho rodišti.

 

Úterý 29.6. Hustopeče - Kulturní dům

Adrienne Soós a Ivo Haag - čtyřruční klavírní recitál

"Kusy ve formě hrušky"

Ravel, Satie, Chaminade, Debussy, Honegger, Tailleferre

 

Další pianistická manželská dvojice - tentokrát ze Švýcarska - zahraje ve svém recitálu repertoár předních autorů 20. let tohoto století.

 

Pátek 2.7. Velké Meziříčí - Synagoga

Carlo Marchione - kytara

"Pocta Segoviovi"

de Falla, Tansman, Roussel, Martin, Turina, Ibert, Samazeuilh, Villa-Lobos

 

Italský kytarista účinkující po celé Evropě zaujme svým temperamentním projevem v sólovém recitálu a rozšíří festivalovou linii mladých interpretů.

 

Sobota 3.7. Slavkov u Brna - zámek

Intervalles - komorní soubor

"Le Chansons de Bilitis"

Rousel, de Falla, Schmitt, Debussy, d Indy

Francouzský soubor různého nástrojového obsazení z Paříže zahraje mimo jiné na impresionisticky laděném koncertu českou premiéru Debussyho skladby "Le Chansons de Bilitis" inspirovanou starořeckou lesbickou poezií.

 

Neděle 4.7. Náměšť nad Oslavou - zámek

Slavnostní závěrečný koncert

 

Pražská komorní filharmonie, řídí: Michel Swierczewski

"Finale - Parade"

Debussy, Milhaud, Poulenc, Ravel, Satie, Ibert

 

Pražská komorní filharmonie patří také ke stálicím festivalu. Pod taktovkou francouzského dirigenta Michela Swierczewského zazní slavné orchestrální skladby nejlepších autorů festivalem prezentovaného padesátiletí francouzské hudby. Další z českých premiér bude Satieho skladba Parade, která se ve své době řadila co do originality k takovým skladbám jako např. Stravinského Svěcení jara.


následujte nás

Facebook  YouTube  MySpace 




 

                                                                                      za finanční podpory   

                                       

 

                                       

 

 

                                                                                          

  

            mecenáš

  

                         

 

                                                                                               patron 

 

                                                                                       

 

 

                                                                                              partneři

 

                                                                  

 

 

 

 

                                                                                              

 

 

                                                                                              

 





Copyright © 2010 Concentus Moraviae  |  Publikováno systémem inCMS  |  Webdesign Inexes