Česky English

1996


I. ročník

7.6.-5.7.1996

"Rozhovor staletí"

 

Dramaturgie


Hudba je poselstvím z minulosti ať už dávné či dosud doznívající; aktuální účin a smysl dostává živým provedením, interpretací. V poslední době se na tuto interpretaci vyhranil dvojí rozdílný názor: vedle dosud vládnoucího přesvědčení, že umělec nebo a interpret jako dítě své doby má svým posluchačům, kteří vyrostli ve stejné době, tlumočit dávná poselství minulostisoučasným hudebním jazykem, jemuž obě strany rozumějí nejlépe a jenž mu dovolí také přesně postihnout historický odstup a zdůraznit soudobý pohled na slohový charakter interpretovaného díla a jeho doby, se v poslední době stále silněji prosazuje snaha o dokonalou rekonstrukci podoby, v níž každá skladba zazněla v době svého vzniku. Hráči usilují hrát historické skladby na dobové nástroje nebo jejich repliky způsobem, jakým se hrávalo kdysi, spolupracujíce s hudebními historiky, kteří se snaží tento způsob tak či onak co nejpodrobněji vypátrat. Budiž řečeno, že zastánci obou názorů si zatím vůbec nerozumějí, většinou dosud neberou opačný názor ani na vědomí (natož aby usilovali o jejich vzájemné obohacení jednotlivými pdrobnostmi nebo dokonce o jejich postupné splynutí, k němuž nakonec tak či onak dojde). Vůdčí programovou myšlenkou tohoto festivalu je tedy poznávání a srovnávání cest, jimiž se ten či onen interpret ubírá k cíli svého tvůrčího úsilí: tlumočit posluchači na konci 20. století poselství dávného (nebo nedávného) tvůrce tak, aby ho zaujalo, aby se mu líbilo, aby mu porozuměl a obohatil jeho smyslem svůj vlastní život.

 

Dr. Jiří Beneš, dramaturg festivalu

 

 

Program

 

Pátek 7.6. Ivančice - Besední dům, Tesařovo nám. 1

Čeští komorní sólisté, um. vedoucí Ivan Matyáš

Michaela Fukačová - violoncello, dirigent Leoš Svárovský

Mysliveček, Richter, Haydn, Mozart

 

Slavnostní zahajovací koncert festivalu s rozšířeným souborem Českých komorních sólistů, nejlepší českou violoncellistkou a mezinárodně proslulým dirigentem..

 

Sobota 8.6. Boskovice - Kostel sv. Jakuba, Masarykovo nám.

Zdeněk Nováček - varhany, Jan Broda - trubka

Arrauxo, Viviani, Černohorský, Kuchař, Vejvanovský, Brixi, Albinoni, Bellini, Martini

 

Varhanní recitál chrámové hudby ve vznosném gotickém prostoru; slavnostní ráz barokních skladeb zdůrazňuje spoluúčast trubkového hlasu.

 

Sobota 8.6. Hustopeče - Společenský dům, Herbenova 4

S.E.M. Ensemble , um. vedoucí Petr Kotík (USA)

Duchamp, Niblock, Kotík, Cage

 

Proslulý americký soubor avantgardní hudby, vedený hráčem a skladatelem českého původu, uvádí pořad, jenž byl nedávno triumfálně přijat v New Yorku.

 

Pondělí 10.6. Třebíč - Kamenný sál, zámek

Michaela Fukačová - violoncello, Jiřina Kolmanová - klavír

Brahms, Janáček, Šostakovič, Čajkovskij

 

Brněnská rodačka, žijící v Dánsku a působící po celém hudebním světě, s vrcholnými skladbami sonátové literatury violoncella.

 

Úterý 11.6. Kyjov - Kulturní dům, divadelní sál

Iulia Dobrescu (Rumunsko) - klavír

Beethoven, Schumann, Berg, Fauré, Liszt, Enescu

 

Největší naděje soudobé rumunské klavírní školy provádí zatím nejúspěšnější čísla svého koncertního repertoáru.

 

Středa 12.6. Bystřice nad Pernštejnem - Kulturní dům, Luční 764

Iulia Dobrescu (Rumunsko) - klavír

Beethoven, Schumann, Berg, Fauré, Liszt, Enescu

Největší naděje soudobé rumunské klavírní školy provádí zatím nejúspěšnější čísla svého koncertního repertoáru.

 

Čtvrtek 13.6. Valtice - zámecká kaple, zámek

SCHLOSSKONZERT - ve spolupráci s Radiem Niederösterreich

Collegium Viennese

Pleyel, Mozart, Hummel, Beethoven

 

Čtvrtek 13.6. Velké Meziříčí - Modrý sál, Jupiter Club

Jana Boušková - harfa, Jiří Boušek - flétna

Boccherini, Spohr, Hindemith, Folprecht, Parish-Alvars

 

Jednička v mladé generaci českých koncertních harfistek (a harfistů) kombinuje ve svém recitálu sólová čísla se skladbami, v nichž ke třpytivé harfě přistupuje virtuózní i poetická flétna.

 

Pátek 14.6. Náměšť nad Oslavou - Knihovna zámku, zámek

Wihanovo kvarteto

Mozart, Dvořák, Janáček

 

Jeden z mladých souborů, které udržují pozici českých zemí jako světové kvartetní velmoci; oba pořady obsahují vrcholy kvartetního repertoáru včetně skladeb, jimiž do jeho nejužšího výběru přispěli čeští skladatelé.

 

Sobota 15.6. Rájec-Jestřebí - Zámek, Sál předků

Wihanovo kvarteto

Beethoven, Janáček, Smetana

 

Jeden z mladých souborů, které udržují pozici českých zemí jako světové kvartetní velmoci; oba pořady obsahují vrcholy kvartetního repertoáru včetně skladeb, jimiž do jeho nejužšího výběru přispěli čeští skladatelé.

 

Nedělě 16.6. Lysice - Státní zámek Lysice, jídelna

Pražské kytarové kvarteto

Corelli, Mysliveček, Grieg, Falla, Duarte, Rak

 

Jediný profesionální soubor svého druhu u nás využívá virtuózních možností kytary ke komorní souhře, násobící jejich účinnost.

 

Pondělí 17.6. Tišnov - Sokolovna, sál

Čeští komorní sólisté, um. vedoucí Ivan Matyáš, Kai Gleusteen (Kanada) - housle

Haydn, Bach, Richter, Suk

 

Komorní orchestr s dlouholetou mezinárodní pověstí a mladý kanadský houslový virtuos v pořadu, jejž lze označit jako svátek smyčců.

 

Úterý 18.6. Slavkov u Brna - Společenský dům

koncert laureáta 48. mezinárodní hudební soutěže Pražského jara 1996 (hoboj) s Moravským komorním orchestrem, dirigent Rudolf Šťastný

 

Vítěze jedné z nejprestižnějších mezinárodních soutěží doprovází mladý brněnský komorní orchestr.

 

Středa 19.6. Moravský Krumlov - Kostel Všech svatých, Palackého 84

Duodena cantitans Capella Rudolphina, um.vedoucí Petr Daněk

hudba podzimu renesance

 

Specialisté na hudbu renesančních století vracejí podivuhodným výkonům lidského ducha nejen nový život, ale také jejich autentickou zvukovou i slohovou podobu.

 

Čtvrtek 20.6. Mikulov - Kostel sv. Václava, Kostelní nám.

Duodena cantitans Capella Rudolphina, um.vedoucí Petr Daněk

Mirabile mysterium - hudba v Praze okolo roku 1600

 

V promyšleně komponovaném pořadu ožívá fascinující ovzduší rudolfinské Prahy jako dramatické křižovatky evropských duchovních proudů.

 

Pátek 21.6. Bystřice nad Pernštejnem - Kulturní dům, Luční 764

Pražská komorní filharmonie, Karel Košárek - klavír, dirigent Tomáš Hanus

Martinů, Chopin, Schubert

 

Mladý orchestr, jenž si - dík pečlivému výběru hráčů a osobnosti svého uměleckého ředitele - získal takřka naráz mezinárodní pověst špičkového tělesa; jeho mladičkého dirigenta i sólistu klavírního koncertu považuje hudební svět za vycházející hvězdy.

 

Sobota 22.6. Velké Meziříčí - Zámek

Archi Boemi, dirigent Hynek Farkač

Purcell, Mysliveček, Mozart, Dvořák, Janáček

 

Temperament a mladistvá dychtivost hráčů vyznačují výkony pražského smyčcového souboru; zralá osobnost jeho dirigenta mu však vtiskuje výrazný interpretační profil.

 

Nedělě 23.6. Boskovice - Zámecký skleník, zámek, Hradní 5

koncert laureáta 48. mezinárodní hudební soutěže Pražského jara 96 (flétna) s Moravským komorním orchestrem, dirigent Rudolf Šťastný

 

Délkou svého působení nejstarší a věkovým průměrem svých hráčů nejmladší z brněnských komorních orchestrů doprovází nejúspěšnějšího z účastníků mezinárodní flétnové soutěže.

 

Pondělí 24.6. Hustopeče - Kostel sv. Jana Křtitele, Kurdějov

Madrigal Quintet Brno, um. vedoucí Roman Válek

Karlsperk, Lasso, Palestrina, Zelenka, Pärt, Eben, Britten, Martinů

 

Pětice pěveckých sólistů sezpívaných v dokonalý komorní souzvuk dělí svou interpretační pozornost mezi renesanční a soudobý vokální repertoár.

 

Úterý 25.6. Mikulov - Regionální muzeum, zámek

Český žesťový sextet Brno, umělecký vedoucí Jan Broda

Gastoldi, Purcell, Bach, Händel, Bozza, Janáček, Dvořák, Frackenpohl, Domažlický

 

Repertoár proslulé žesČové šestky, sestavené z prvních hráčů brněnské filharmonie, kotví v pozdně renesanční a barokní trubačské kultuře, ale zasahuje do nejnovější doby, jejíž pop music podává soubor s kultivovaným nadhledem.

 

Středa 26.6. Kyjov - Kulturní dům, divadelní sál

Státní filharmonie Brno,

Marie Gajdošová - housle, dirigent Charles Olivieri-Munroe

Smetana, Dvořák, Janáček

 

Největším tělesem letošního ročníku je Státní filharmonie Brno; reprezentační pořad z českých klasiků řídí její mladý kanadský dirigent, sólistkou je její koncertní mistryně, jež budí (svými výkony a také svým vzhledem) už několik let živou mezinárodní pozornost.

 

Čtvrtek 27.6. Ivančice - Besední dům, Tesařovo nám. 1

Pavel Šporcl - housle, Karel Košárek - klavír

Smetana, Martinů, Dvořák, Paganini, Pärt, Wieniawski, Čajkovskij, Saint-Saens,

 

Jedna z nejslibnějších mladých osobností české houslové školy v pořadu z českých klasiků (v prvé půli) a z nejefektnějších čísel virtuózní literatury minulého století.

 

Pátek 28.6. Náměšť nad Oslavou - Knihovna zámku, zámek

Pavel Šporcl - housle, Karel Košárek - klavír

Mozart, Janáček, Brahms

 

Náročný sonátový večer prokáže kultivovanost a hráčskou kvalitu obou mladých instrumentalistů v komorní souhře.

 

Sobota 29.6. Rájec-Jestřebí - Zámek, nádvoří

Buccina Ensemble Bonn (Německo)

Scheidt, Couperin, Banchieri, Dauverne, C. Ph. E. Bach, Fischer, Lande, Rossini, Glazunov, Byrd, Biber, Peuerl, Purcell

 

Čtveřice (pětice) německých hráčů disponuje množstvím původních žesťových nástrojů (nebo jejich replik), jež jí dovolují autentický přednes historických skladeb.

 

Nedělě 30.6. Slavkov u Brna - Zámecká zahrada, zámek

Buccina Ensemble Bonn (Německo)

Lübeck, Purcell, Bruckner, Diabelli, Monteverdi, Speer, Boismortier

 

Čtveřice (pětice) německých hráčů disponuje množstvím původních žesťových nástrojů (nebo jejich replik), jež jí dovolují autentický přednes historických skladeb.

 

Pondělí 1.7. Moravský Krumlov - Galerie Muchovy Slovanské epopeje, zámek

Ars Brunensis chorus, dirigent Roman Válek

Victoria, Byrd, Lotti, Bardos, Eben, Werner, Raichl

 

Komorní sbor vybraných pěvců z Brna v pořadu duchovních skladeb, zasahujícím charakteristicky renesanční epochu na jedné a nejnovější dobu na druhé straně.

 

Úterý 2.7. Tišnov - Klášter Porta Coeli, Předklášteří u Tišnova

Magdalena Kožená - mezzosoprán

Musica Florea, um.vedoucí Marek Štryncl

J. S. Bach

 

Sopránová a altová sóla z oratorií a duchovních kantát velmistra barokní hudby v podání mladé brněnské pěvkyně, loňské laureátky salcburské soutěže a letošní sólistky vídeňské opery (Staats und Volksoper), provázené souborem původních nástrojů.

 

Středa 3.7. Dolní Kounice - Klášter Rosa Coeli

Ars Brunensis chorus, um.vedoucí Roman Válek

Victoria, Byrd, Lotti, Bardos, Eben, Werner, Raichl

 

Kontrast renesanční a soudobé vokální tvorby duchovního zaměření z repertoáru renomovaného brněnského sboru mladých hlasů.

 

Čtvrtek 4.7. Lysice - Státní zámek Lysice, kolonáda

Pražská komorní filharmonie

Ivan Îenatý - housle, dirigent Tomáš Hanus

Beethoven, Mozart

 

Nejvýznamnější z dnešních českých houslistů a stejně už proslulý mladý orchestr hrají vrcholné skladby vídeňských klasiků

 

Pátek 5.7. Třebíč - Bazilika sv. Prokopa

Magdalena Kožená - mezzosoprán

Musica Florea, um.vedoucí Marek Štryncl

J. S. Bach

 

Slavnostní závěrečný koncert festivalu v monumentálním prostoru románské baziliky právě v den (státního) svátku moravských patronů-věrozvěstů. Jeho pořad bude zachycen na CD renomované zahraniční společnosti.


Kalendář festivalu

 
10.5. - 25.6. 2019

11

sobota 11.5.2019

12

neděle 12.5.2019

13

pondělí 13.5.2019

14

úterý 14.5.2019

15

středa 15.5.2019

16

čtvrtek 16.5.2019

17

pátek 17.5.2019

18

sobota 18.5.2019

19

neděle 19.5.2019

20

pondělí 20.5.2019

21

úterý 21.5.2019

22

středa 22.5.2019

23

čtvrtek 23.5.2019

24

pátek 24.5.2019

25

sobota 25.5.2019

26

neděle 26.5.2019

27

pondělí 27.5.2019

28

úterý 28.5.2019

29

středa 29.5.2019

30

čtvrtek 30.5.2019

31

pátek 31.5.2019

7

pátek 7.6.2019

Brno
ALFRED BRENDEL

11
14

pátek 14.6.2019

Lysice
DOLEŽALOVO KVARTETO

15

sobota 15.6.2019

Valtice
HUDBA NA KOLE

22

sobota 22.6.2019


následujte nás

Facebook  YouTube  MySpace 




 

                                                                                      za finanční podpory   

                                       

 

                                       

 

 

                                                                                          

  

            mecenáš

  

                         

 

                                                                                               patron 

 

                                                                                       

 

 

                                                                                              partneři

 

                                                                  

 

 

 

 

                                                                                              

 

 

                                                                                              

 





Copyright © 2010 Concentus Moraviae  |  Publikováno systémem inCMS  |  Webdesign Inexes